Analogowe odbiorniki TV (przede wszystkim starsze telewizory kineskopowe) nie są zdolne do odbioru sygnału cyfrowego. Odbiór programów telewizyjnych w postaci cyfrowej jest jednak możliwy na takich odbiornikach, pod warunkiem, że zastosujemy tzw. dekoder do naziemnej telewizji cyfrowej. Drugim, droższym rozwiązaniem jest zakup telewizora wyposażonego w dekoder DVB-T MPEG-4.

Czy każdy tzw. płaski telewizor jest w stanie odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Nie. Cyfrowy sygnał telewizyjny nadawany jest w pewnym formacie, a ściślej – systemie kompresji danych. W przypadku naziemnej tv cyfrowej jest to MPEG-4. Dlatego też nasz telewizor musi być wyposażony w tego typu dekoder. Jest to jeden z ważniejszych parametrów każdego odbiornika telewizyjnego, dlatego producenci  umieszczają specjalne oznaczenia na pudełkach a nawet obudowach swoich produktów. Również w sklepach telewizory będą oznaczone w odpowiedni sposób.

DVB-T MPEG-4 do dobioru naziemnej TV cyfrowej

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest odbiornik przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T oraz wyposażony w dekoder MPEG-4

Nie każdy cyfrowy telewizor będzie w stanie odbierać naziemną tv cyfrową – pamiętajmy o tym, że musi on być zdolny do odbioru sygnału w standardzie DVB-T oraz posiadać wbudowany dekoder MPEG-4.